Přihlášení a odhlášení k trvalému pobytu
Právní úprava trvalého pobytu je obsažena v zákoně č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech.
Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je označen číslem popisným a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k danému objektu, ve kterém je hlášen k trvalému pobytu. Například, trvalý pobyt osoby, která není nájemcem bytu, této osobě nezakládá žádná práva k poskytnutí bytové náhrady v případě vystěhování nájemce bytu. Stejně tak v případech přechodu nájmu bytu není přihlášení k trvalému pobytu osoby v tomto bytě splněním podmínek pro přechod nájmu. Přihlášení k trvalému pobytu má pouze evidenční charakter.
Místem trvalého pobytu občana v době jeho narození je místo trvalého pobytu jeho matky.
Změnu místa trvalého pobytu občan ohlásí ohlašovně v místě nového trvalého pobytu.
Jaké doklady je nutné mít s sebou:
Platný občanský průkaz u něhož není v důsledku změny místa trvalého pobytu oddělena jeho vyznačená část. Doporučujeme vzít s sebou rodný list, k odstranění nepřesností v informačním systému. Po ukončení pobytu v cizině cestovní pas, po nabytí občanství ČR doklad o nabytí občanství.
Doklad o vlastnictví domu nebo bytu (např. výpis z katastru nemovitostí) nebo doklad o oprávnění užívat byt, obytnou místnost (např. nájemní smlouva). Případně úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalému pobytu, takové potvrzení se nevyžaduje, pokud oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem OÚ Petrůvky.
Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle je občan povinen:
a) vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu, který obsahuje údaje o:
1. jménu, popřípadě jménech, příjmení a rodném čísle, předchozí a nové adrese místa trvalého pobytu občana,
2. vlastníku objektu, kterým se rozumí jméno, příjmení a adresa místa trvalého pobytu u fyzické osoby nebo název a sídlo u právnické osoby
b) předložit občanský průkaz,občan po ukončení pobytu v cizině předkládá cestovní pas, občan po nabytí státního občanství České republiky předkládá doklad o nabytí státního občanství
c) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná
osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, způsobilá k právním úkonům, která je oprávněna užívat objekt nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.
Za občana mladšího 15 let ohlásí změnu místa trvalého pobytu jeho zákonný zástupce, popřípadě pěstoun. Za občana zbaveného způsobilosti k právním úkonům nebo za občana, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena tak, že není způsobilý k jednání, ohlásí změnu místa trvalého pobytu jeho zákonný zástupce.
Za občana může změnu místa trvalého pobytu ohlásit jím pověřený zmocněnec na základě ověřené plné moci.
Ukončení trvalého pobytu na území České republiky:
Občan, který se rozhodl ukončit trvalý pobyt na území České republiky, oznámí tuto skutečnost ohlašovně podle místa trvalého pobytu. Při písemném oznámení je nutný úředně ověřený podpis občana.
Informace pro občany ČR
Máte evidovánu adresu trvalého pobytu na adrese sídla ohlašovny?