Pamětihodnosti
Pamětihodnosti obce Petrůvky
Kamenné kříže
Mezi pamětihodnosti, které se v Petrůvkách nacházejí patří i skupina 4 kamenných křížů. Ke každému z nich se váže jiná historie.
První kříž stojí při silnici směr na Třebíč. Korpus byl původně postříbřen. V dolní části je nápis:
,,AMEN PRAVÍM VÁM
ZAČKOLI PROSIT BUDETE OTCE MÉHO
VE JMÉNU MÉM DÁ VÁM“
S jistým úsilím se z něj dozvídáme, že byl postaven rodinou Brabcovou v roce 1940.
Druhý kříž se nachází směrem ke skládce TKO v Petrůvkách. Jedná se o kamenný kříž, který byl původně železný. Až v roce 1947 byl přestavěn do kamenné podoby. Je zde nápis:
,,POCHVÁLEN BUĎ PÁN JEŽÍŠ KRISTUS
KDO VE MNE VĚŘÍ
BYT UMŘEL ŽIV BUDE“
Tento kříž je věnován památce Františka Vítka zemřel r. 1942 a Antonína Krubla zemřel r. 1887.
Na návsi při první křižovatce stojí další kamenný kříž. Korpus i figura P. Marie byly původně postříbřené. V dolní části je nápis.
,,POJTEŽ KE MNE VŠICKNI
KTEŘÍ PRACUJETE A OBTÍŽENI JSTE
A JÁ VÁS OBČERSTVÍM“
MAT. 11.28.1877
Z historie se dozvídáme že byl postaven Janem Uhlířem v Sedlejově u Telče. Letopočet se váže k roku 1877.
Poslední kamenný kříž stojí na konci obce při silnici na Ostašov. Korpus i figura tří Marií byly původně pozlaceny. V dolní části je vročení 1843. Nápis zde není.
Pomník padlým hrdinům z I. světové války
Pomník padlým hrdinům z I. světové války stojí na návsi. Jedná se o žulový monument na pískovcovém podstavci. V dolní části je deska s fotografiemi a jmény padlých. V horní části je pak pod znakem Československa nápis.
,,Našim padlým hrdinům ve světové válce 1914 - 1918"
Památkou byli uctěni tito hrdinové:
Rymeš Emanuel 1886 - 1914
Pokorný František 1895 - 1915
Janoušek Jakub 1880 - 1916
Ujčík Alois 1898 - 1917
Janík Jakub 1880 - 1917
Česnek Emil 1899 - 1918
Šeda Josef 1896 - 1918
Pomník byl vystavěn v roce 1917.
Zvonička
Pamětihodný monument uprostřed návsi.
Zvoničky byly stavěny většinou tam, kde nebyla kaple. Kromě náboženského významu plnily i funkci signalizační, hlavně při požárech. Stavba zvoniček byla tedy i součástí protipožárních opatření konce 18. století. Často byla zvonička součástí kovárny, nebo jen jako dřevěný rozdvojený sloupek se stříškou, později byly zvoničky místo dřevěných sloupků nahrazeny kovovými sloupky.
V naší obci se nachází, přímo na návsi, zvonička na kovovém sloupku. V horní části se rozdvojuje do výklenku, ve kterém je zavěšen zvon. Stříšku nad zvonem zdobí kovový kříž. Původ této zvoničky nám z historie není známý, bohužel se nedochovaly žádné písemné zmínky o vzniku této zvoničky. Dle některých starousedlíků zde stojí už od nepaměti.
Odkud známe zvony?
Podle křesťanské legendy vymyslel zvon biskup Paulinus při procházce lesem, kde jej zaujala květina ve tvaru zvonku. Napadlo jej, že z kovu vytvořené zvonky připevněné k biskupskému šatu, by mohly dodat vážnost. První zmínky o velkých zvonech, sloužících církevním účelům, sahají do konce 6. století. Zatím nejstarší zápis postupu zvonů pochází z roku 1160, kdy jej zapsal mnich Theophilus. Mimo církevní stavby se zvony začínají používat ve 12. století.