Dokumentace od 1926 do 1928
Školní rok 1927/1928 začal psát 1. září 1927 oslavou a vzpomínkou našich osvoboditelů a připomínkou žactvu jich povinností v učení i chování se jako děti svobodného, samostatného státu. Zapsáno 47 žáků, a to z Petrůvek 8 chlapců + 12 děvčat, z Ostašova 12 chlapců + 15 děvčat.
V druhé polovině září onemocněl správce školy silnou anginou. Taktéž onemocněl v létě těžší chřipkou a upoután na lůžko od 2/6 - 17/6. Mnoho dětí v této době mělo záušnice. U některých se značnými komplikacemi.
Veškeré žactvo pojištěno proti úrazu u pojišťovny Čechoslavie obnosem 1,50 Kč za žáka, 1 Kč platí místní školní rada, 50 h žák platí sám.
V polovině října konány ve většině obcí volby. Starostou zvolen Veleba Josef, rolník č. 11.
Dne 28. října se sešli žáci, kteří pozvali rodiče a známé, ve vyzdobené třídě. Z dospělých přišli 3 muži, též starosta. Dále 2 ženy a 5 dívek. Malá účast dospělých velice překvapila, nepřišli ani všichni rodiče dítek učinkujících.
Program slavnosti: a) uvítání správcem školy, b) přednes 3 básní žáky, c) přednáška správce školy o dějinách vlasti a významu tohoto dne, d) opět přednes 3 básní žáky, e) slib věrnosti čsl. vlajce, f) zakončení národními hymnami.
Žáci přednášeli velice pěkně. Při podobné sbírce na Dětský den a na pomník Bible kralické (bude postaven v Kralicích) vybrali žáci z Petrůvek 24 Kč. Na Dětský den 20,10 Kč na pomník v Ostašově.
Pan president republiky T.G.Masaryk se dožil 78 let ve středu 7. března 1928. V tento den bylo vzpomenuto zásluh velikých v naše osvobození. Pro občanstvo byla uspořádána slavnost většího měřítka. Správce školy promluvil v delší přednášce o životě pana presidenta a přál mu ještě mnogaja ljeta. Obecenstvo jehož se sešlo hodně vyslechlo přednášku pozorně. Žáci pěkně přednesli básně a to Vrbka Karel, Rymešová Emilie, Vítková Emilie, Nováková Anast., Janoušek Otto. Další 4 sehráli výstup Gratulanti od Fr. Weniga, jenž se všem líbil. Učinkovali: Frühauf, Pokorný Jos., Brabec Leop., Rybníčková Blažena. Všemi zapěny písně: Tatíčku starý náš, Roztomilý tatíček a Teče voda teče. Na pomník pana presidenta v Čejkovicích sebrali žáci s třídním 15 Kč.
Místo def. správce školy vypsáno bylo do 31. prosince 1927. O místo žádali 2 učitelé: Němec Mojmír z Čech a Sovák Bohuš z Třebíče, který služebně starší místo obdržel. Zemskou školní radou jmenován definitivně dekretem ze dne 12. března 1928, č. 5236.
Sovák Bohuš, třebíčský rodák studoval tamtéž na gymnasiu a po předčasné maturitě 1915 odešel na vojnu kde setrval do listopadu 1918. Účastniv se války na bojišti srbském kdež neopatrností raněn do nohy a italském kde slabě raněn do kosti do hlavy.
Dne 6. února 1928 navštívil školu pan inspektor a pobyl tu 3 hodiny. Prozkoumav důkladně vědomosti žactva a prohlédnuv vnější stav školy. O žactvu vyslovil se velmi uspokojivě, stav budovy, zejména veliká vlhkost třídy a nedostatek učebních pomůcek jej překvapil.
Opět objevila se houba v kuchyni bytu ve značném rozsahu. Podlaha oddělána a každé prkno houbou nakaženo. Trámy většinou úplně prohnilé. Byly dány nové, taktéž všechna prkna. Část nánosu vyvezena. Trámy obloženy cihlami a pod prkny ponechán vzdušný prostor. Podlaha u zdi a pod sporákem obložena cementovými dlaždicemi. Otvor do pekárny z kuchyně zadělán cihlemi. Práci tesařskou prováděl mistr Dolák ze Slavic, zednickou Pokorný z Ostašova. Ze zbylých prken zhotovil p. Dolák psací stůl velký do třídy, umyvadlo a 2 lavice. Tyto věci s podlahou stály asi 3200 kč.
Poněvadž se školní budova nachází v nevalném stavu byl pozván odborník, jak odstranit vlhkost třídy a chodeb a jak provésti výstavbu kabinetu, školní kuchyně a záchodu. Pan Herzán z Třebíče vypracoval plán a rozpočet. Obnos byl ale přemrštěný přes 61 000 kč. Projektované práce v sezení obecní rady a místní školní rady byly zamítnuty a usnešeno, že opravy provede obec ve své režii a to letos výstavbu žumpy a záchodů. Při celé akci bylo obec. zastupitelstvo dosti zdrženlivé, místní školní rada vůbec nečinna a správce školy musel vše sám se značnými těžkostmi probojovávati.
Pan president na pozvání městského zastupitelstva zavítal do Třebíče ze Židlochovic, kde byl na delší čas ubytován, dne 13/6. Město skvostně vyzdobeno prapory, kvítím, slávobranami. Děti i dospělí z celého okolí se tam sešli na náměstí, kam pan president přijel v 10 hod. Za obrovského jásotu všech, znění zvonů, pískotu továrních sirén a troubení fanfár z Libuše. Po uvítání si prohlédl zámecký chrám, načež pokračoval v cestě do Předína, Telče, Jaroměřic, Mor. Budějovic.
Dne 19. června odjelo 26 žáků s třídním a starostou obce na výstavu soudobé kultury do Brna a druhého dne navštívilo jeskyni v Moravském krasu.
Konec školního roku byl ve středu dne 27. června 1928. Třídní rozloučil se s propouštějícími žáky a rozdal jim propouštěcí vysvědčení.
Od roku 1926 až do roku 1927
Školní rok začal 1. září 1926. Zapsáno bylo a navštěvuje školu 49 žáků.
Dne 21. září 1926 uspořádal správce školy v hodině občanské nauky a výchovy mezi žáky sbírku ve prospěch mrzáčků v Král. Poli. Bylo vybráno 12 Kč, jež byly odeslány svému účelu.
Okresní péče o mládež v Třebíči provedla letos opětně vánoční nadílku. Z naší školy podarovala obuví žákyni - sirotka Miladu Chvátalovou dne 18. listopadu 1926.
Dne 7. března 1927 ve vyučovacím čase oslavili žáci se svým učitelem 77. narozeniny prvního prezidenta RČS, T. G. Masaryka. Učitel vzpomenul jeho zásluh pro národ. Žáci nazpívali národní hymny.
V měsíci únoru a březnu rozšířila se epidemie chřipková. Děti z naší školy v těchto měsících většinou chřipkou onemocněly. Též správce školy onemocněl v únoru chřipkou a 2 dny nemohl vyučovati.
V měsíci květnu zakoupila místní školní rada pro vyučování ručním pracím dívčím nový šicí kruhový stroj s názvem Bobbin. Na spodní části základní desky má číslo 166941-D. Strojem možno též řasovati a vyšívati. Koupen byl od p. Hlaváčka z Třebíče - Jejkov za 1100 Kč.
V měsíci květnu se opravovala střecha na škole. Oprava si vyžádala 700 Kč.
Již třetí rok ukládají si žáci naší školy své úspory u městské spořitelny v Třebíči. Úspory těchto žáků za 3 roky šetření činí již 4 804 Kč.
Výnosem okres. školního výboru v Třebíči ze dne 15. srpna 1927 čís. 1504/ šk. přidělil na školu do Petrůvek okres. šk. výbor z důvodů služebních na dobu potřeby Boh. Sováka, def. učitelem ze Studence a ustanovil jej správcem školy v Petrůvkách. Službu má nastoupiti 1. září 1927.
Odstupující správce školy K. Krátký odevzdal dne 31. srpna 1927 správu školy nastupujícímu správci školy Boh. Sovákovi.